Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Chrome Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? (Windows ve Android)

Chrome Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? (Windows ve Android)

Chrome Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? (Windows ve Android) Genellikle Windows ortamında karşımıza çıkan virüsler, son vakit Chrome tarayıcılarda da karşımıza çıkabiliyor. Tarayıcı virüslerini temizleme işleminin iyi mi yapılacağını merak ediyorsanız bu yazımızda bulunan işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Çoğu vakit anlam ifade etmeyen reklamlar ve pop-up’lar açarak tarayıcıyı kullanılmaz hale getiren bu virüsler, Chrome Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? (Windows ve Android) son vakit ise bir anda çıkan müstehcen bildirimler ve resimler ile bir çok kullanıcıyı zor durumda bırakıyor.

Windows için Chrome Virüs Temizleme

Chrome tarayıcısını hedef alan fena niyetli kişilerin ilk önce hedefi Windows bilgisayarlardır. Çünkü kullanıcılar, internet ile ilgili olan gündelik işlemlerin birçoğunu Windows işletim sistemine haiz bilgisayarlar üstünden yaparlar.

Chrome tarayıcısını açtığınız vakit tanımadığınız bir sayfa açılıyorsa ya da devamlı anlam ifade etmeyen reklam siteleri kendi kendine açılıyorsa, tarayıcınıza virüs bulaşmış demektir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Bilinmeyen Uygulamaları Kaldırın

Chrome tarayıcısını etkileyen virüslerin birçoğu bilgisayara yüklenen ufak uygulamalardan kaynaklanır.

  • Chrome virüs temizleme işleminin ilk adımı, bilgisayarda yüklü olan yabancı uygulamaları kaldırmaktır.
  • Bu prosedürü yapmak için Win + S tuşlarına basın.
  • Gelen kutucuğa “Program ekle ya da kaldır” yazarak ilk opsiyonu seçin.

Bu monitör üstünde lüzumsuz olan bütün uygulamaları kaldırın.

2- Kayıt Defterini Temizleyin

Bazı reklam siteleri, Windows’un kayıt defteri ismi verilen sistem değerlerine kaydedilirler ve sistem bu siteleri kendi kendine bilgisayar her açıldığında gösterir. Bu siteleri sistemden temizlemek oldukça kolaydır.

İlginizi Çekebilir;  Cimri Değil Tutumlu Ol! Bedavası Bol KAMPANYALAR Oku Öğren

Öncelikle Win + S tuşlarına basın ve gelen kutucuğa “regedit” yazıp enter tuşuna basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi ismi verilen uygulama açılacaktır.

Bu uygulama açıkken CTRL + F tuşlarına basın ve kendi kendine oluşturulan internet sitesinin adını yazarak aratın.

Sağ tarafta görünen bütün dosyalara sağ tıklayarak Sil seçeneğine tıklayın. Bu prosedürü Chrome üstünde kendi kendine oluşturulan bütün reklam siteleri için yapmalısınız.

3- Uzantıları Kontrol Edin

Uzantılar, Chrome üstünde sekme ve site görüntüleme yetkisine sahiptirler. chrome://extensions/ bu linki kopyalayın ve Chrome url çubuğuna yapıştırarak açın. Gösterilen ekranda tanımadığınız ve bilginiz haricinde yüklenen bütün eklentileri silin.

Buna ayrıca C:\Kullanıcılar\Kullanıcı_Adı\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions klasörünü açarak içerisindeki bütün dosyaları silin.

(AppData klasörü görünmüyorsa “Gizli Dosyaları Göster” seçeneğini etken hale getirin.)

4- Chrome Kısa Yolunu Kontrol Edin

Çoğu virüs internet sitesi, Chrome kısa yoluna url ekleme yönteminden faydalanırlar. Bunun önüne geçmek için masaüstündeki Chrome simgesine sağ tıklayarak Özellikler seçeneğine tıklayın.

Hedef alanının en sonunda bulunan internet sitesi adını silin. Hedef alanının şu şekilde olmalıdır: “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe”

5- Chrome Tarayıcısını Sıfırlayın

Yukarıda belirtilen işlemler sorununuzu tam anlamıyla çözmediyse geriye yalnızca Chrome tarayıcısını sıfırlamak kalıyor.

Chrome tarayıcısını sıfırlamak, sekmelerinizi, kayıtlı şifrelerinizi, celse bilgilerinizi ve internet geçmişinizi silecektir. Chrome tarayıcısını sıfırlamak için; chrome://settings/ linkini Chrome üstünde açın.

En altta bulunan Gelişmiş seçeneğine tıklayın ve monitörü aşağı kaydırarak “Ayarları özgün varsayılan değerlerine döndürün” seçeneğine tıklayarak prosedürü onaylayın.

Android için Chrome Virüs Temizleme

Chrome, Android işletim sisteminde yüklü gelen varsayılan tarayıcı olmakla birlikle mobil programlar dünyasına epey popüler. Durum bu şekilde olunca da fena niyetli yazılımlar Chrome Android programını da hedef alıyor.

Bu vaziyet genelde kullanıcılara devamlı tarayıcı bildirimi gönderilmesi ve internette gezerken reklam sayfalarının belirmesi olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir;  En Ucuz Market Uygulaması 2023 (Online) Uygun Alışveriş

Üstelik bu reklam sayfalarının genellikle müstehcen içeriklere haiz olması kullanıcıları epey zor durumda bırakabiliyor.

Ancak Android için Chrome virüs temizleme işlemi ile bu sorunların tamamından kurtulmak mümkün. İşlemi yapmak için;

1- Öncelikle telefonunuzun Ayarlar ekranını açın ve Uygulamalar menüsüne gelin.

2- Telefonunuzda yüklü olan uygulamalar listelenecektir.

3- Chrome programını bularak açın ve Hafızayı Yönet seçeneğini seçin.

4- Bu aşamada en altta bulunan Tüm Verileri Temizle seçeneğini seçin.

5- Bu işlem, Chrome üstündeki bütün zararlı bileşenleri silerek sıfırlayacaktır. Artık tarayıcıyı güvenle kullanabilirsiniz.

Öneriler Özet

Chrome, Firefox, Opera… Gelişmiş bütün tarayıcıların en büyük sorunu virüslerdir. Ancak bilgisayarımızı güvenliğini sağlamak için yüklediğimiz antivirüs uygulamaları tarayıcı virüslerinin önüne geçemez. Bu hususta yapılabilecek en doğru şey iyi bir reklam engelleyici yüklemektir.

Çünkü tarayıcılara virüs bulaştıran sitelerin çoğu, reklam sitesidir. Hem mobil hem de pc için kullanabileceğiniz bir çok reklam engelleyici bulunuyor. Adblock, AdAware en çok tercih edilenlerdir.

Bu yazımızda Chrome tarayıcısının Windows ve Android sürümleri için Chrome virüs temizleme işleminin iyi mi yapılacağını gösterdik. Sorun devam ederse, yorum sekmesini kullanarak bizden yardım alabilirsiniz.

 

İLGİLİ HABER

Google Chrome Eklentileri [Yasaklı Sitelere Giriş] En Popüler

Bilgi Güçtür

Twitter Kanalımızdan Takip Edebilir Bilgi Gücüne Anlık Ulaşabilirsiniz

Yoruma kapalı.