Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatası Çözümü

Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatası Çözümü

Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatası Çözümü Maalesef com.google.process.gapps prosedürü durduruldu veya com.google.process.gapps prosedürü beklenmedik bir halde durduruldu gibi yanlışlar Android’in değişik sürümlerinde sıklıkla karşılaşılan ama temel olarak aynı problemden meydana gelen hatalardır.

Com.google.process.gapps prosedürü durduruldu

Youtube, Gmail, Haritalar gibi Google servislerinin kullanılmasını engel olan bu hataların çözümü için yapabileceğiniz birkaç prosedür bulunuyor. İşte Android kullanıcıları için adım adım com.google.process.gapps prosedürü durdu hatası çözümü…

1- Telefonunuzu Yeniden Başlatın.

Com.google.process.gapps prosedürü durduruldu yanlışı android işletim sisteminin aleni kaynak kodlu yapısı, anlık olarak geçici hataların oluşmasına olabildiğince müsaittir. Bu nedenle com.google.process.gapps yanlışı için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk prosedür telefonunuzu tekrardan başlatmaktır.

Telefonunuzu tekrardan başlatın ve gapps hatasının tekrardan edip etmediğini denetim edin. Hata devam ediyorsa bir sonraki adımı deneyin.

2- Sorunlu Uygulamanın Önbelleğini Temizleyin

com.google.process.gapps prosedürü durdu çözümü için yapılacak olan etkili işlemlerden bir tanesi de hataya yol açan programa ait verileri temizlemektir. İşlemi yapmak için şu adımları takip edin. Örneğin Google Play Store programını açınca hata ile karşılaşıyorsanız;

Ayarlar > Uygulamalar ekranını açın ve oluşturulan listeden Google Play Store programını bulun. Uygulamaya basarak oluşturulan menüden Depolama seçeneğini seçin ve “Veriyi sil” seçeneğini seçerek uygulamayı temizleyin.

Not: Bu prosedürü hataya yol açan bütün programlar için yapın. (Youtube, Gmail, Haritalar vs.)

Bu prosedür de hata için çözüm sunmaz ise bir sonraki adımı deneyin.

3- Google Play Servislerini Temizleyin

Google uygulamalarının tamamı Google Play Servisleri ismi verilen bir framework’ten yardımcı alırlar. Bu framework üstünde oluşan bir hata, bütün Google uygulamalarını etkileyerek com.google.process.gapps prosedürü durdu yanlışı alınmasına niçin olabilir. Bu nedenle bu uygulamanın temizlenmesi gerekir. İşlemi yapmak için şu adımları takip edin.

İlginizi Çekebilir;  Silikon Elden Nasıl Çıkar?

Ayarlar > Uygulamalar ekranını açın ve oluşturulan listeden Google Play Hizmetleri programını bulun. Uygulamaya basarak oluşturulan menüden Depolama seçeneğini seçin ve “Hafızayı yönet” diyerek ilerleyin. Açılan menüden “Tüm verileri temizle” seçeneğini seçin ve telefonu tekrardan başlatarak hatanın devam edip etmediğini denetim edin.

Bu prosedür de hata için çözüm olmadıysa bir sonraki prosedürü deneyin.

4- Tüm Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Android işletim sistemi üstünde cihaza kurulan uygulamaların hepsi telefon hafızasında birtakım dosyalar oluştururlar. Bu dosya yapılarının bozulması ya da birbirleri ile çakışması, com.google.process.gapps prosedürü durdu hatasına niçin olabilir. Android üstünde tatbik tercihlerini sıfırlamak için şu adımları takip edebilirsiniz;

Ayarlar > Uygulamalar menüsüne ilerleyin. Sağ üstte yer edinen Üç nokta simgesine dokunun ve “Uyg. Tercihlerini Sıfırla” seçeneğini seçin. Açılan ekranda Sıfırla seçeneğini seçerek programları sıfırlayın. Bu prosedür sonra verileriniz silinmez.

İşlemi yaptıktan sonra telefonunuzu tekrardan başlatın ve hatanın devam edip etmediğini denetim edin. Hata devam ediyorsa bir sonraki prosedürü uygulayın.

5- Fabrika Ayarlarını Sıfırlayın

Yapılan bütün bu işlemler kararında hâlâ com.google.process.gapps prosedürü durdu çözümü gerçekleşmediyse geriye kalan tek seçenek telefonunuzu yapınak ayarlarına sıfırlamaktır. Fabrika ayarlarına sıfırlamak, telefondaki bütün programları ve dosyaları silerek ihtimaller içinde hataların tümünü ortadan kaldırır. Ayrıca Android işletim sistemi üstünde birtakım zamanlar telefonun sıfırlanması, genel aygıt sağlığı için de önerilen bir durumdur. Android telefonunuzu ya da tabletinizi sıfırlamak için Android Tablet ve Telefonlara Format Atma yazımızı takip edebilirsiniz.

Telefonunuz Rootluysa

Telefondaki bütün sistem dosyaları ve ayarlar üstünde gerçek sahibi olmak için Android cihazlarda sıkça başvurulan Root atma prosedürü de com.google.process.gapps  hatasına yol açabilir gerektirebilir. Çünkü Root prosedürü uygulanan cihazlara Opengapps.com sitesinden Google tatbik paketi indirilir ve kurulur. Root’lu cihazınızda com.google.process.gapps prosedürü durdu yanlışı alıyorsanız telefonunuza işletim sistemini tekrardan boot edin ve makul olan Gapps paketini indirerek kurun.

İlginizi Çekebilir;  Yabancılar 2022'de Google’da Türkler Hakkında En Çok Ne Aratmışlar!

Bu yazımızda hem rootlu hem de rootsuz cihazlar için com.google.process.gapps prosedürü durdu yanlışı için çözüm önerileri sunduk. Tüm bu işlemlere karşın hata almaya devam ediyorsanız, aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 

İLGİLİ HABER

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü [Kolay Yöntem]

 

Bilgi Güçtür

Twitter Kanalımızdan Takip Edebilir Bilgi Gücüne Anlık Ulaşabilirsiniz

Yoruma kapalı.