Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Eve Giren Kertenkele Nasıl Çıkarılır?

Eve Giren Kertenkele Nasıl Çıkarılır? Halk arasında, bulunmuş olduğu yere bereket getirdiğine inanılan, ‘Süleymancık’ ya da ‘Yusufçuk’ olarak adlandırılan ve istemsizce eve giren kertenkele iyi mi çıkarılır, çıkmazsa ne olur, tehlikeli midir?

Havaların ısınmasıyla doğanın canlanması bununla beraber hayvanların da yuvalarından çıkarak hareket etmelerine fırsat verir. Aklımıza gelebilecek her çeşit hayvan yemek bulmak ya da çevreyi tanımak maksadıyla bulgu gezilerine çıkarlar. Bunlardan birisi de sempatik ve tedirgin bakışlarıyla sürüngenler familyasının üyesi olan minik kertenkelelerdir.

Ansızın mutfakta, salonda ya da koridorun duvarlarında hareketsizce göz göze geldiğimizde birazcık korku birazcık da tedirginlikle öylece kala kalırız. “Bu da neyin nesi! Isırır mı, zehirli mi, tehlikeli mi…” diye düşünmeye başlarız.

Doğrusu tüm bu endişelerin kaynağı, özellikle yaban hayatına karşı bilinçsiz olmamız; hele hele doğanın bir parçası olan canlıları tanımadığımız için tehlikeleri olacağını düşünmemizden bu yolla davranırız. Oysa, yaratılan her bir canlının kendine yüklenen hususi bir rolü olduğunu, her şeye ön hüküm ile bakan, bilgisizce hareket eden, vandallık dürtüsüyle her şeyi yakıp yıkan, öldüren, katleden insanoğlu; ufak bir kertenkelenin eve girmesini büyük bir çekince olarak addedip vakası abartması birazcık gülünç kaçıyor.

İçerik Tablosu

Kertenkele evde kaç gün yaşar?

Ekstrem bir hayat biçimine alaka duyup da sürüngen hayvan türlerinden evine alıp besleyenler gün geçtikçe çoğalıyor. Buna rağmen hata sonucu eve giren kertenkelyi çıkarmak için uğraşanlar da kendi kendine mekanı terk etmesi için ne kadar kalabileceğini hesap etmeye başlar. Bu hesapta aslında Yusufçuk’un aç kalıp ölme ihtimali üstüne kurulu bir senaryodan diğer bir şey değildir.

İlginizi Çekebilir;  Kamu Çalışanı Memur Olmak! 2023 Yılı Oku Öğren

Kertenkele eve yuva yapar mı?

Açık ve net bir halde anlatım etmek gerekirse, ufak hesaplara girişmek oldukça gülünç kaçıyor. Çünkü bu zavallı hayvan elinize alsanız bile hiç bir çekince saçmazken, ölmesini beklemek saçmalığın daniskasıdır. Daha aleni anlatım ile, içiniz huzurlu olsun, görmezden gelin; bir kaç gün içerisinde sizin hoşnutsuzluğunuzu anlayan sempatik sürüngen istenmediği yerde durmayacaktır.

Siz hayat alanınızı güvenilir bölgelere yapmaz mısınız!? Kertenkeleler de sizin endişenizi anlayacak ve derhal orayı terk edecekler. Endişeye mahal yoktur, kertenkele eve yuva yapmaz!

Kertenkele neye gelir?

Hayatını geçinmek ettirmek isteyen tüm canlılar bir şeyler yemek içmek için geziye çıkmış olduğu gibi bazı durumlarda de emniyet kaygısıyla etraf incelemesi yapar.

Kertenkele eve girdiyse birkaç sebebi olabilir. Öncelikle şaşkınlıktan ya da aşırı sıcaktan bunaldığı için serin bir yer olarak sizin evinizi seçmiş olabilir. Diğer bir şık ise, acıkmış olduğu için sizin bilincinde bulunmadığınız minik sinekler, böcekler ona kusursuz bir menü olarak sunulmuş olabilir. Son olasılık de rakiplerine karşı olan tayin yarışına girerek sizi ziyarete gelmiş olabilir.

Eve kertenkele girmesi neye işarettir?

Zararsız sürüngenler familyasından olan kertenkelenin eve girmesi iyiye işarettir. Bereket, bereket getirdiğine inanılır. Ayrıca girmiş olduğu evin insanlarının zararsız, iyi niyetli, pak cesur olduğu olarak da yorumlanır.

Yoruma kapalı.