Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Hakkında Genel Bilgi

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Hakkında Genel Bilgi

Denizli’nin Kaklık Mağarası ve yüzme havuzu, Türkiye’nin güneybatısında, Denizli iline bağlı Honaz ilçesi sınırlarında yer alır. Denizli kent merkezine aşağı yukarı olarak 30 km mesafede bulunan Kaklık Mağarası, ziyaretçilere hem tabii güzellikleri hem de yüzme imkanı sunar.

Özel aracınızla Denizli kent merkezinden başlayarak, D585 karayolu üstünden Honaz ilçesine doğru yolculuk edin. Honaz ilçesine vardığınızda, bu yere ulaşmak için yönlendirme levhalarını izleyerek varabilirsiniz. Mağaraya ulaşım için Honaz kazasından aşağı yukarı 5 km daha gitmeniz gerekir. Yolculuk süresi aşağı yukarı olarak 40-45 dakika sürer. “Arabamı nereye park edeceğim” diye düşünmenize gerek yok zira park yeri de var.

Buraya gitmek için öteki bir seçenek de toplu nakliyat araçlarıdır. Denizli kent merkezinden Honaz ilçesine giden toplu nakliyat araçlarını (otobüs ya da minibüs) kullanarak, Honaz ilçesine ulaşabilirsiniz. Daha sonra, Kaklık Mağarası’na gitmek için bölgedeki dolmuş ya da taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Son olarak tur şirketleri ilede ulaşım sağlanabilir. Denizli ve çevresindeki tur şirketleri, buralara turlar düzenlemektedir. Bu turlar genelde Pamukkale ve Hierapolis gibi bölgedeki öteki gezinsel noktaları da kapsamaktadır. Tur şirketleri ile iletişime geçerek, makul bir tur paketi satın alabilir ve bu yolla Kaklık Mağarası’na ve yüzme havuzuna ulaşabilirsiniz. Bu seçenek, bölgeye yönelik geniş bir gezi planı yapmak isteyenler için uygundur.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Ramazan Bayramı Arefe Günü Tatil mi?

İçerik Tablosu

Kaklık mağarası ile ilgili bilgi

Kaklık Mağarası, Honaz Dağı Milli Parkı içerisinde bulunan bir kalsit mağarasıdır. Mağara, 1972 senesinde ortaya çıkarılmıştır ve 6 bin 400 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Mağarada çoğu göl, sarkıt ve dikitler, perde şeklinde kalsit oluşumları, kireçtaşı yapıları gibi tabii güzellikler bulunmaktadır. Ayrıca, mağaranın içerisindeki göllerde endemik balık türleri yaşamaktadır. Kaklık Mağarası, Denizli’nin gezinsel yerlerinden biridir ve ziyaretçiler tarafınca alaka görmektedir.

Kaklık mağarası giriş tutarı 2023

Kaklık Mağarası’nın giriş tutarı 10.00 TL dir.

İlginizi Çekebilir;  İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir mi? Oku ÖĞREN

Türkiye’deki mağaralar ve isimleri

Ülkemiz, zamanı ve tabii güzellikleri ile varlıklı bir mağara zenginliğine sahiptir. Bazı mağaralar turistler tarafınca ziyaret edilmekte ve araştırmacılar tarafınca da incelenmektedir. Ülkemizdeki birtakım mağaralar ve özellikleri şunlardır:

  • Derinkuyu Yeraltı Şehri: Kapadokya bölgesinde bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, insanların aşağı yukarı 3000 sene ilkin yapmış olduğu bir yer altı yerleşkesidir. Bu yerleşke, 8 kat ve 85 metre derinliğe kadar inmektedir. Şehir, aşağı yukarı 20.000 kişiyi barındırabilirdi.
  • Altınbeşik Mağarası: Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan Altınbeşik Mağarası, Türkiye’nin en büyük mağaralarından biridir. Mağara içinde, 100 metre yüksekliğinde şelaleler vardır.
  • İnsuyu Mağarası: Konya ilinde bulunan İnsuyu Mağarası, Türkiye’nin en uzun mağaralarından biridir. Mağaranın uzunluğu 14 km’dir. Mağara içinde, sarkıt ve dikitlerin yanı sıra su göletleri de bulunmaktadır.
  • Düdensuyu Mağarası: Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunan Düdensuyu Mağarası, Türkiye’nin en mühim mağaralarından biridir. Mağara içinde, su yolları ve göletler dikkat çekmektedir.
  • Karain Mağarası: Antalya’nın Yağcılar köyünde bulunan Karain Mağarası, insanların en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mağarada, Neolitik dönemden kalma insan kalıntıları bulunmuştur.
  • Çamlık Mağarası: Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Çamlık Mağarası, Türkiye’nin en renkli mağaralarından biridir. Mağara içinde, değişik renklerdeki sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.
  • Ballıkayalar Tabiat Parkı: Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, tabii oluşumlu mağaraları ile bilinmektedir. Mağaralar içinde, zamanı kalıntılar ve muhtelif nebat türleri ile büyük alaka çekmektedir.

Ülkemizde bulunan öteki mağaralar arasında, Hazar Gölü Mağaraları, Kadınlar Denizi Mağarası, Pınarbaşı Mağarası, İkizler Mağarası ve Gümüşhane Mağaraları da bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.