Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Kral Midas Kimdir? (Eşek Kulaklı Midas) Hikayesi Özeti

Kral Midas Kimdir? (Eşek Kulaklı Midas) Hikayesi Özeti Kral Midas kimdir? Uzun kulaklı frigya kralı, uzun kulaklarıyla meşhur frigya kralı işte efsaneleşmiş göre; yunan mitolojisinde Kral Midas, Midas günümüzde Anadolu’da Frigya bölgesindeki kralın adıdır.

Efsaneye göre allah Dionysus, Şarap tanrısı Dionysus’un yoldaşı Satiros, bigün Frigya’yı gezerken Midas’ın gül bahçelerinde fazla şarap içtikten sonrasında uykuya dalar.

Midas’ın adamları tarafınca bulunurlar ve onu krala götürürler; Kral Midas, Dionysos’un bulunmuş olduğu Lydia bölgesine geri dönmeden ilkin on gün süresince misafirperverliğini sunar.

Eşek Kulaklı Midas’ın Kısaca Hayatı, Kim Olduğu ve Hikayesi

Daha sonrasında on gün süresince onu ağırlar.

Tanrı o kadar sevinçli olur ki; Midas’a bir istek tuttuğu taktirde, bu dileğini yerine getireceğine dair laf verir.

Midas, dokunduğu her şeyin altın olmasını istedi. Bu arada bu dileği yerine getirildi. Midas bilhassa yeni isteğiyle heyecanlandı ve eve dönerken ağaçları ve kayaları altın haline getirmeye başladı.

Midas ilk zamanlar oldukça memnundur halinden ama yiyecek, meşrubat her şeyin altın olması onun hayatını alt üst etmiştir. Kral Midas bu dileğinden vazgeçtiğini belirtmiştir.

Daha sonrasında yardım talep eder Dionysus ona, Paktalos ırmağında yıkanmasını söyler. Kral bunu gerçekleştirir ve eski haline geri döner.

Eşek Kulaklı Midas

Müziğin, şiirin, ateşin, güneşin ve sanatların tanrısı Apollon ile Kır Tanrısı Pan’a arasında yapılacak bir çalgı çalma yarışmasında Midas yargıçlardan biri olarak yargıçlar arasında yerini almıştı.

Kır tanrısı, kavalıyla oldukça hoş sesler çıkarıyordu; ama Apollon’un gümüşten lir’i tüm çalgıdan üstündü. Apollon; çalmaya başladığında Musalar bile olduğu yerde durup onu dinlermiş.

İlginizi Çekebilir;  Deprem Sigortası DASK Neleri Karşılar? ÖĞREN

Yargıçlardan ikincisi olan Dağ Tanrısı Tmolos, galibiyet çelengini Apollon’a ödünç vermiş.

Bu arada Midas kendi oyunu müsabaka sonunda Pan’a yönelik verince, Tanrı Apollon ona oldukça kızmış ve “güzel müziği ayırt edemeyen kulak insan kulağı olamaz, sana eşek kulağı yakışır” diyerek Midas’ın insan kulaklarını eşek kulağına çevirdi.

Midas baya bir süre, tanrının armağanlarını(eşek kulaklarını) büyük şapka içerisinde saklamış. Bu arada onun saçlarını kesen berber sonunda kulaklarını görerek kralın enteresan sırrını öğrenmiş.

Bu arada sırrı gören berber için harbiden içinde tutulmayacak hale gelmiş. Berber sancılar geçirip, dayanılmaz sancılar yaşadıktan sonrasında bu sırrını bir kuyuya bağırarak anlatmaya karar verdi.

O kadar güçlü ifade etti ki kuyuya eğilmiş ve Midas’ın eşek kulakları diye bağırmış.

Sırrı kuyudaki su sazlara, sazlarsa rüzgarda yavaş yavaş tüm etrafa yayılmış. Daha sonrasında tüm ülke Midas’ın sırrını kısa zamanda öğrenmiş.

Bu arada halk Midas ile alakalı muhtelif gölge oyunları oynamaya başlamış. Midas’a artık bu durumdan gına gelmiş kulaklarını kestirmeye karar vermiş ve kulaklarını kestirmiş.

Kulakları doğranan Midas’ın sonradan kulakları çiçek kadar yeniden uzamış. Bu arada hepimiz onunla “eşek kulaklı Midas” diye dalga geçmeye başlamış.

Kral Midas Tanrıya şiddetle yalvarmaya başlamış, “Tanrım benim bu kulaklarımı eski haline getir sonrasında tüm servetimi benden al”

demiş. Tanrı onu affetmiş. Daha sonrasında Midas eski insan kulaklarını geri almış. Daha sonrasında onu kimse görmeden canını da alıp, mezara gömmüş.

Kral Midas’ın Ölümü

Kral Midas’ın sembol mezarı ve kafatası – Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Midas’ın kral seçilmesi ile hayatını rahatsız eden eşek kulakları ne kadar ölümsüz olsa da, ölümü de o kadar efsanelere mevzu olmuştur. Bu arada Midas kendini fevkalade ve durdurulması imkânsız bir başkente haiz sanır.

İlginizi Çekebilir;  Işık Sızma Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Hala bugün daha surları ve kale kapısı ile görenleri meraklandıran Midas’ın Gordion’u M.Ö 695 senesinde Kafkaslar’dan gelen ve adeta yağmur gibi Anadolu’yu yiyip bitiren Kimmer Baskınına dayanamayarak yerle bir olmuştur.

Bu arada Midas fevkalade bu baskından sağ kurtulmuştur. Ancak daha sonrasında günler onun için iyi gitmemiştir.

Gordion’lu Midas artık kendi göbeğini kendi kesmiştir. Bu arada oldukça fena olan Gordion yıkıntıları üstünde dolaşırken mitolojiye göre boğa kanı içerek intihar etmiştir.

Ancak uzmanlar tarafınca Kral Midas’ın kafatası 3 boyutlu tomogrofisi çekilerek incelenmiştir. Bu arada araştırmalar kararında kafatasının iç yapılarında büyük oranda değişimler belirleme edilmiştir.

Kafatasının göz çukurunun sağ köşesinden yukarıya doğru giden bir kırık hattı görülmüştür.

Alınan ufak bir parça patoloji uzmanları tarafınca oldukça dikkatlice araştırılarak kemik dokusunda büyük bir değişim olmamakla birlikte mikroskobik ölçüde yer yer kahverengi lekeler olduğu saptandı.

Kullanılan hususi boya ile bu yer yer görülen kahverengi lekelerin demir içeren ve kan elemanlarının kalıntısından ortaya çıkan pigment olduğu patologlar tarafınca ortaya çıkarılmıştır.

Bu arada Midas’ın ölüm nedeninin mitolojide söylendiği gibi boğa kanı içerek intihar etmesinden değil de, başının sağ tarafına almış olduğu oldukça fena bir darbe ile öldürülmüş olduğu ispatlanmıştır.

Yapılan araştırmalar esnasında ilgililerce var olduğu söylenen Midas’a ait vücut iskeletinin kaybolduğu iddia edilir.

1992 yılından başlayarak üstünde değişik incelemeler yapılan kafatası ise bugün olması ihtiyaç duyulan yer olan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bu arada Kral Midas ile alakalı muhtelif fevkalade efsaneler vardır. Bu arada en ünlüleri “Eşek Kulaklı Kral Midas” ve “Dokunduğu Her şeyi Altına Çeviren Midas” tır.

Yoruma kapalı.