Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Mimari Çizim Programları Nelerdir?

Mimari Çizim Programları Nelerdir? Sayısal derslerde etkin olarak iyi bir fakülteye girip eğitim almak, sonra mezuniyet belgesi sahibi olmak etkin bir mimar olmak için kafi kriterler olarak sayılmıyor. İş hayatına atıldıktan sonra projelerin kesitlerini ve planlarını yöntem çizimlerle görünür kılabilmek için mimari çizim programlarını da hatasız kullanmak sektörün mecbur beklentisidir.

İçerik Tablosu

Mimar kimdir, ne iş yapar?

Modern binalar tasarlayan ve çizen, kullanımda olan yapıların beklentiler doğrultusunda kullanımına katkı sunan, restore edilmeye gereksinim duyan ve zamanı kıymeti olan çoğu yapıya yaşam veren meslek erbabına mimar denir. Sorumluluğu alanındaki projelerin en başından son aşamasına kadar görevini layıkıyla yapan bu kanaatkar şahıs inşaat sektörünün duayene konumundadır.

Nasıl mimar olunur?

Uluslararası denkliği bulunan mimarlık fakültesi diplomasına haiz olmak için lisans düzeyinde eğitim alınmalıdır. Kamu ya da vakıf üniversitelerinin mimarlık fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra çabalama hakkı elde edilir. Sadece mezuniyet belgesi inşaat sektörüne giriş yapmak için kafi görülmemektedir. Alanı ile alakalı çoğu internasyonal seminere dahil olunmalı ve lüzumlu sertifikasyonlara haiz olunmalıdır. Elbette mesleğin adeta ne taşı düşünülen mimari çizim programlarının gelişmiş olanları kusursuz derecede bilinmelidir.

Mimarın vazife ve sorumlulukları nelerdir?

  • Müşterilerin beklentisi doğrultusunda tasarımlar hazırlamak
  • İnşaat alanının fizibiletesini yapmak
  • Proje çizimi öncesinde müşteriye binanın kullanım kolaylığı ile alakalı önerilerde bulunmak
  • İnşa aşamasında kullanılacak malzemelerin nitelik ve nitelikleri ile alakalı bilgilendirme yapmak
  • Projenin tamamlanana kadar kontrolünü sağlamak
  • Hayata geçirilen projenin çevresel etkilere makul olup olmadığını denetlemek
  • Uygulama aşamasında hesaplanan bütçe kapsamında yürütülmesine katkı sağlamak
İlginizi Çekebilir;  Yapay Zeka Teknolojisi ve Günümüzdeki Yerini Öğrenmek

Mimarların kullandığı uygulamalar hangileridir?

Mimari çizim programlarından biri işleri yerine getirmek için kafi olacaktır fakat 2-3 ile yüksek kalitede sonuçlar alınır. En oldukça tercih edilen mimari çizim programları şunlardır.

AutoCAD 3D

Mimarlık sektöründe en geçerli programdır. Yalnızca mimarlık alanında değil, inşaat ve makine mühendisliği alanın da vazgeçilmezidir.

3DS Max

Modelleme, görselleştirme yanısıra animasyon olanağı da tanıyan bu mimari çizim programı bunun yanı sıra endüstriyel dizayn ve film oluşturma amaçlı da kullanılmaktadır.

Sketch Up

3 boyutlu çizim ihtiyacı olduğunda maksimum başvurulan uygulama Sketch Up’tır. Bilhassa eğitim aşamasındaki aday mimarlar ve mesleğe hemen hemen yeni başlamış olanlar için en makul bir yazılımdır.

SHAPR3D

Genellikle linux, macOS ve Windows işletim sistemlerini kullanıcıların tercih etmiş olduğu dizayn yapma 3 boyutlu modelleme için en makul olan bedava bir çizim programıdır.

Rhinoceros

Limitsiz çizim imkanı tanıyan bu uygulama revize edilmeye gereksinim duyulan çalışmalarda ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Revit

Yeni nesil mimari çizim uygulamaları içerisinde sayılabilen ve süratli bir netice elde etmek isteyen çizimcilerin kullandığı bilgisayar programıdır.

Dynamo

İşlemlerin kesintisiz ve bariz bir halde süratli kullanımına imkân tanıyan dynamo mimari çizim programı otomatikleştirme, kavramsal tasarımlar ile dizayn sorunlarının çözümünde kolaylık sunmaktadır.

Photoshop

Basit hataların acilen giderilmesi ya da dış cephe giydirmeleri amacıyla tercih edilen Photoshop, bunun yanı sıra durum planı ya da peyzaj oluşturmada yüksek performans sergilemektedir.

V-Ray

3 boyutlu grafik oluşturma amacıyla kullanılan bu çizim programında özellikle görselleştirme işleri ustalaşmış olarak yapılmaktadır. Kullanıcılara foton haritalama, fer önbelleme ve otomatik fer desteği sunan mimari çizim uygulamaları arasındadır.

Yoruma kapalı.