Bilgi ile güçlenin, Öğrenmek ile başarıya giden yolda ilerleyin!

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü [Yazılımsal ve Donanım]

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü [Yazılımsal ve Donanım] Akıllı telefonların bu kadar gelişmesi karşın halen daha telefon kendiliğinden kapanıyor sorusu hem Google’da hem de teknoloji forumlarında çoğu şahıs tarafınca aranıyor.

Donanım özelliklerinin yanısıra etraf birimleri ile de dikkat çeken akıllı telefonlar, iris tarayıcı, parmak izi okuyucu, stereo hoparlör, optik kamera lensleri ile de çok yaşanmış olan tecrübesi çok daha cazip hale getiriyor.

Donanım ve program teknolojiler gün geçtikçe daha da gelişim gösterse de akıllı telefonlar her an problem çıkarabilen cihazlardır.

Mikron seviyesinde lehim teknolojilerinin kullanıldığı ve çok kuvvetli donanım elemanlarının olabildiğince ufak alanlara sığdırıldığı bu cihazlarda yaşanmış olan problemler olabildiğince çeşitlidir. Biz de bu yazımızda Android ve iOS işletim sistemine haiz cihazlar için telefon kapanma problemi çözümü için tavsiyeler sunacağız.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Neden?

Bir akıllı telefonun kendiliğinden kapanmasının iki ana sebebi vardır.

Bunlar yazılımsal ve donanımsal problemler olarak ikiye ayrılırlar.

Yazılımsal problemleri çözmek çok kolay fakat donanımsal problemler yöntem yardımcı gerektirebilir ve mevzubahis akıllı cihazlar olunca bu vaziyet maliyetli olabilir.

Cep Telefonu Kapanma Sorunu – Yazılımsal Nedenler

Yazılım, yalnızca cep telefonlarının değil, bilgisayarların, beyaz eşyaların, arabaların ve hatta oyuncakların bile bel kemiğidir diyebiliriz.

Kullandığımız cep telefonları da yüzlerce programın bulunduğu büyük yazılımları içinde bulundurur.

Bu nedenle program sisteminde bir problem çıkması ya da program kullandığı dosya sisteminin bozulması cep telefonunun kendiliğinden kapanma hatasına niçin olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Yapay Zeka Teknolojisi ve Günümüzdeki Yerini Öğrenmek

Örneğin Telefon kendiliğinden kapanıyor Samsung cihazlar için sıkça görülen bir durumdur.

Bunda, Samsung’un haiz olduğu işletim sistemi olan Android’in ciddi bir tesiri vardır. Çünkü Android işletim sistemi vakit içinde performans kaybeder ve yapınak ayalarına dönme durumu ihtiyaç haline gelebilir.

Telefon kendiliğinden kapanıyor iPhone cihazlar için nispeten daha nadir görülen bir durumdur.

Çünkü iPhone işletim sisteminin kapalı yapısı, program hatalarının Android işletim sistemine göre çok daha nadir görülmesine niçin oluyor.

Cep Telefonu Kapanma Sorunu – Donanımsal Nedenler

Android ya da iOS ayrım etmeksizin bütün akıllı cihazlarda görülen donanım hataları ortaktır denilebilir. Bir cihazda kapanma problemi var ise ve bu problem yazılımsal olarak giderilmiyorsa bakılması ihtiyaç duyulan ana elemanlar şunlardır;

1- Anakart

Anakart, akıllı telefonun işlemci, RAM, kamera, Wifi, GSM modülü gibi bütün elemanlarının birbirleriyle iletişim sağlayabilmesini elde eden asli parçadır.

Anakart üstünde binlerce mikron seviyesinde lehim bulunur. Bu lehimler bazı zamanlar iletkenlik özelliklerini kaybedebilirler ve anlık kısa devreler oluşur.

Bu durumda da telefonun kendi kendini kapatması durumu gerçekleşir. Bu durumda kullananların aklına en çok gelen soru cep telefonu anakartı onarım edilebilir mi? sorusudur.

Bir cep telefonunun onarım edilebileceğini ile ilgili net bir malumat vermek yanlış olur. Örneğin anakart üstünde yer edinen güç entegrelerinin bozulması, işlemciye yanlış akım ve voltajda güç gönderilmesine niçin olur.

Bu da telefon kendiliğinden kapanıyor probleminin ortaya çıkması ile sonuçlanır. Bu tür durumlarda güç entegreleri uzman kişiler tarafınca değiştirilerek problem giderilebilir.

Ancak anakart üstündeki iletim hatlarının zarar görmesi ya da anakart üstünde fiziki hasar oluşması halinde anakart değişikliği mecburi bir hal alır.

2- Bataryayı Kontrol Edin

Batarya, cep telefonu için vazgeçilmez bir parçadır. Her ne kadar sıhhatli görünüp şarj olsa da, ömrünü tamamlamış bir bataryaya sahipseniz telefonunuz anlık güç yitirilmesine uğrayıp kapanabilir.

İlginizi Çekebilir;  Arabam Kaç Para Eder? ÖĞREN GÜNCEL

Bu gibi durumlar genelde bataryanın bir anda sıfır düzeyine düşmesi ile cihazın reset olması şeklinde görülür. Bu hususta yapılacak en doğru prosedür ise yeni bir batarya satın almaktır.

Bazı durumlarda bataryanın irtibat pinlerinde oluşan oksitlenmeler sebebiyle de bataryaya bağlı kapanma problemleri ortaya çıkabilir. Bu vaziyet genelde eski tip değiştirilebilir bataryaya haiz LG G2 gibi telefonlarda daha sık görülür.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu Çözümü

Telefonun kendiliğinden kapanması noktasında yapılacak ilk prosedür yazılımsal olarak sıfırlama yapmaktır. Bu prosedürü hard reset olarak yapmak, bütün aygıt sistemini sıfırlamanızı sağlar. Bu şekilde bütün yazılımsal yanlışlar giderilir telefonun kapanma problemi ortadan kaldırılabilir.

Android bir cihaza sahipseniz Android Cihazlara Format Atma başlıklı yazımızdan faydalanarak Hard Reset prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

Hard reset işlemi, standart yapınak ayarlarına döndürmekten farklıdır ve çok etkilidir. Aynı şekilde iOS cihazlarda da format atma işlemi, kapanma problemi için çözüm üretmekte son aşama etkilidir.

Cihazınızı sıfırlamanıza karşın problem devam ediyorsa çok büyük ihtimalle sorununuz yazılımsal değil de donanımsaldır.

Bu durumlarda yapılabilecek en doğru iş, garantisi devam ediyor ise aleti servise yollamak, garantisi devam etmiyorsa da işinin ehli bir cep telefonu servisinden yardım almaktır. Ayrıca aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak da durumu bize bildirebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Yoruma kapalı.